Zgodnie z opisem wydawcy, firmy 11 bit studios, INDIKA jest trzecioosobową grą fabularną osadzoną w dziwnym świecie, gdzie religijne wizje zderzają się z surową rzeczywistością. Osadzona w dawnej Rosji, gra opowiada historię młodej zakonnicy, która wyrusza w podróż ku samopoznaniu wraz z diabłem jako swym niecodziennym towarzyszem.

Platformy: PS5 / XSX / PC
Premiera: 8 maja 2024
Producent: Odd Meter

Animacje twarzy postaci w Indice wyglądają fenomenalnie – lepiej niż w wielu grach AAA. Świetnie prezentują się również inne aspekty graficzne tytułu wydawanego przez 11 bit studios. Przykryte mgiełką, zaśnieżone wioski i zakurzone wnętrza drewnianych, XIX-wiecznych budynków mają przekonujący, surowy sznyt, niczym z horroru. Można by pomyśleć, że to mainstreamowe przedsięwzięcie. Przez moment, bo później włącza się zwariowana, chiptune’owa muzyczka, a na ekranie migoczą ośmiobitowe, rozpikselowane ikonki. Wtedy zdajemy sobie sprawę, że takie szaleństwo mogło powstać tylko poza przemysłem gier AAA.

W Indice wcielamy się w rosyjską zakonnicę wysłaną z prowincjonalnego klasztoru z zadaniem dostarczenia ważnego listu do okolicznego miasteczka. Autorzy przenoszą nas do Cesarstwa Rosyjskiego ze schyłku XIX w., ale to alternatywna wersja historii, w której realizm przeplata się ze zwariowanymi motywami. Gdy modlimy się do wizerunków Chrystusa czy przy figurkach świętych, nagle pojawiają się „power-upy”, jak w starych, arcade’owych grach, nabijając nam punkty doświadczenia. Spotkanie z ciężko rannym żołnierzem, który staje się towarzyszem tej wyprawy, przecinane jest głupkowatą, wesołą muzyką, niczym z cyrkowych występów. Bohaterka przeżywa rozterki, słyszy diabelski głos w głowie, który odciąga ją od religijnych dogmatów i zasad moralnych, ale trudno traktować to „kuszenie” poważnie w surrealistycznej, wręcz komediowej konwencji, gdzie zakonnica zasuwa po zaśnieżonych drogach na motorowerze z silnikiem parowym, a następnie ucieka przed psem o rozmiarach niedźwiedzia (choć to akurat może być elementem rosyjskiego realizmu).

Cały artykuł dostępny w PSX Extreme 319.

Dodaj komentarz

Instagram